A szövetségi állami szabványokról szóló képzés technológiai térképe. A technológiai óratérkép, mint a tanár és a tanulók közötti pedagógiai interakció tervezésének modern formája

A technológiai térkép lehetővé teszi az oktatási folyamat megtervezését. A tanár feladata annak megalkotásakor, hogy a tanulási folyamatban megmutassa az úgynevezett tevékenységszemléletet. Az óra minden szakaszának technológiai térképen történő leírásával a tanár megtervezi saját tevékenységeit és a tanulók tervezett cselekvéseit. Az alábbiakban bemutatjuk a technológiai óratérkép követelményeit Általános Iskolaés felépítésének leírását adjuk.


Modern óraötletek (azaz órakövetelmények):


Az óra célja és céljai világosan és konkrétan meg vannak fogalmazva;


A fő cél konkrét eredmények elérése (univerzális tanulási tevékenységek);


A tanulók motiváltak a tevékenységek végzésére;



Problémás helyzet alakult ki a leckében;



Nyomon követik a tanulók leckében végzett tevékenységei és a cél (tervezett eredmények elérése) kapcsolatát;


A tanulók önálló munkavégzésének feltételeit megteremtették;


A SanPin követelményeket figyelembe veszik;


Az óra során a tanár megteremti a feltételeket a tanulók értékelő tevékenységének és reflexiójának kialakításához.


A technológiai térkép felépítése:


1. A cél, amit a tanár el akar érni az órán (csak egy cél van feltüntetve, nem szabad összetéveszteni az „óracélok” fogalmával). Lehetőség szerint megfogalmazzuk az óra problémáját (azaz ötletét), az óra céljait (a cél elérésének módját). Tervezett óraeredmények (az UUD óra során kialakult) - az igék használatosak határozatlan formában(lásd a Szövetségi Állami Oktatási Standardot). Az alkalmazott oktatási technológiák és módszerek (beleértve az egészségmegőrző technológiákat is). A felhasznált oktatási segédanyagok (elektronikus és nyomtatott források, tankönyv, oktatási segédletek, szemléltetőeszközök, felszerelések).


2. Az óra előrehaladása. Két oszlopból készült. Az első oszlop neve „Tanári tevékenységek” (az óra minden szakaszában röviden le kell írni a tanár cselekedeteit olyan szavakkal, mint: „szervez, létrehoz, felolvas, előmozdít, segít” stb.). A második oszlop a „Diák tevékenysége” (ez a következő szavakkal írható le: „olvasni, elemezni, feltételezni, általánosítani, tárgyalni” stb.). Az óra minden szakaszának végén a tanárnak ellenőrzési és értékelési tevékenységeket kell szerveznie a tanulók számára, a tanulók pedig önértékelést végeznek a tanulási tevékenységekről és eredményekről.


Az óra menete 4 fő szakaszból áll, melyeknek tükröződniük kell a térképen. A tanár az egyes szakaszokat saját szándéka szerint kisebbre bonthatja. A cselekvéseket kell leírni, nem a hallgatóktól elvárt válaszokat. A közvetlen beszédet a lehető legkevesebbet kell használni, csak akkor, ha lehetetlen leíró kifejezéssel helyettesíteni.


1. szakasz. Tanulási feladat kitűzése. A tanár problémahelyzetet teremt, és úgy szervezi meg a tanulók cselekedeteit, hogy (ha lehet) maguk fogalmazzák meg a problémát. A gyerekek a tanárral együtt meghatározzák az óra témáját. A gyerekek jelenlegi tudásának, készségeinek auditálása megtörténik, amely a megfogalmazott probléma megoldásához szükséges lesz.


2. szakasz. Szervezet kognitív tevékenység. A tanár és a tanulók munkát terveznek az órán. A speciális feladatok ellátása során új ismeretek felfedezése, UUD-ok kialakítása, egy korábban megfogalmazott probléma megoldása stb.


3. szakasz. Megszilárdulás és beillesztés a tudásrendszerbe. A tanár szervezi önálló tevékenység tanulók, amelyek célja az új ismeretek vagy készségek megszilárdítása, általánosítása, elfogadása, a meglévő ismeretek rendszerébe való beépítése, önkontroll és önértékelés stb.


4. szakasz. Visszaverődés oktatási tevékenységek a leckében. Az óra elején kitűzött cél összevetése a tervezett eredményekkel. A tervezett eredmények elérésének diagnosztikája. A tanulók (és a tanárok) tanórai tevékenységének önértékelése. Az óra elején megfogalmazott probléma (vagy tanulási feladat) megoldásának végeredménye. Gyakorlati használatúj ismereteket és készségeket.

Hogyan csökkenthető az óraterv elkészítéséhez szükséges idő

Nem tudok egyet érteni azzal a véleménnyel, hogy a második generációs szövetségi állami oktatási szabvány új követelményeinek megfelelő leckére való felkészülés, nevezetesen az óra technológiai térképének elkészítése lehetővé teszi egy hatékonyabb oktatási folyamat megszervezését. Azonban a kezdeti szakaszban egy óra „új módon” megtervezése sok időbe telt (leckénként kb. 2 óra!), amíg a legtöbb kényelmes formaés az óra lehetséges paraméterei nincsenek megadva.

Igen, rengeteg módszertani irodalmat olvastam az interneten, sok példát találtam technológiai térképek, de nem egyetlen konkrét útmutató a lecketérkép elkészítéséhez. Ezért úgy döntöttem, hogy megírom a tapasztalataimat. A talált információk kiválasztása és összegzése után adaptáltam a táblázatot, az órai szakaszok listáját, a célok, feladatok sablonjait, stb. A következő óra folyamatábrájának összeállításakor most egyszerűen bemásolom és átírom a szükséges információkat a következő táblázatba:

Használt
módszerek, technikák, formák

Megalakult UUD

Az együttműködés eredménye

Felszerelés
kiképzés

Műveletek
tanárok

Műveletek
hallgatók

A technológiai térkép elejére egy „fejlécet” kell írni.

1. lépés: A fejléc kitöltése

Az óra témája:

Alapvető oktatóanyag:

2. lépés: Meghatározzuk az óra helyét a témában, céljait (a tanár által megjósolt eredményt, amelyet az óra végére el kell érni) és feladatait.

Cél (például):

    hallgatói tevékenységek szervezése a köszönési/búcsúi struktúrák tanulmányozása és megszilárdítása érdekében;

    megszervezi a tanulók tevékenységét az A, B, C ábécé betűinek tanulmányozására és kezdetben konszolidálására, bevezeti őket az átírás fogalmába;

    tanulói tevékenységek megszervezése az áttekintett anyag ismétlésére, általánosítására, az ábécé ismereteinek tesztelésére;

Feladatok:

    Oktatási (kognitív, kognitív). Példa leírás:általános nevelési készségek kialakítása (összehasonlítás, általánosítás, következtetések levonása, elemzése), bővítése szókincs tanulás az új szavak megismerésén keresztül...

    Fejlődési. Leírás példa: fejleszti a más tanulókkal való együttműködés kommunikációs készségeit, javítja a tanult szavak olvasási és kiejtési készségeit; elősegíti a tanulók képességeinek fejlesztését a megszerzett ismeretek általánosítására, elemzésére, szintézisére, összehasonlítására és a szükséges következtetések levonására; feltételeket teremteni az ok-okozati összefüggések, az elemző készség fejlesztését elősegítő helyzetek kialakítására való képesség fejlesztéséhez, az oktatási és tudományos-technikai információforrásokkal való munkavégzéshez szükséges készségek és képességek fejlesztésének feltételeit, kiemelni a fő és jellemző, a figyelmesség fejlesztésének feltételei, a megfigyelés és a fő dolog kiemelésének képessége, a különféle folyamatok, jelenségek és tények értékelése; elősegíteni a megszerzett ismeretek nem szabványos (standard) körülmények között történő alkalmazásához szükséges készségek fejlődését, elősegíteni a tanulók akaraterős tulajdonságainak kibontakozását, a gyakorlati problémák kreatív megközelítésében való készségek fejlesztését, valamint a technológiai ( absztrakt, logikus, kreatív) gondolkodás.

    Nevelési. Leírás példa: feltételeket teremteni/biztosítani a humanizmus, a kollektivizmus, az idősek iránti tisztelet, a kölcsönös segítségnyújtás, a reagálás, az udvariasság, a rossz szokásokkal szembeni negatív hozzáállás és az értéktudat kialakításához. fizikai egészség, elősegítik a tanulás iránti érdeklődés kialakulását idegen nyelv, taneszközökkel segítik az osztálytermi motiváció szintjének emelését.

A feladatok óráról órára ismétlődnek, és ez normális – elvégre egy órán nem tudjuk fejleszteni a figyelmet, javítani a memóriát vagy motiválni a tanulást.

Az óra típusa (példa): lecke az új dolgok elsajátításáról, az ismeretek megszilárdításának órája, lecke komplex alkalmazás ismeretek, ismeretek általánosítása, rendszerezése, ismeretek monitorozása és értékelése óra (vagy beszédkészség formálás lecke, beszédkészség fejlesztés lecke, beszédkészség fejlesztés lecke).

Most pedig térjünk át a táblázat kitöltésére.

3. lépés: Az óra szakaszainak kijelölése annak típusának megfelelően. Ide írhatod a nyelvi szempontokat (fonetika, szókincs, nyelvtan) és típusokat is beszédtevékenység(hallgatás, beszéd, írás, olvasás) a következetesség és a logika biztosítása érdekében.

Az óra lépései:

    Motivációs és bevezető rész (5-10 perc).

1.1 Az órakezdés megszervezése: köszöntés, bemelegítés

1.2 Felkészülés az óra fő szakaszára (Motiváció biztosítása a tanulási tevékenységekhez - célok kitűzése)

1.3 A házi feladat teljesítésének ellenőrzése

    Operatív-kognitív rész (30-35 perc)

2.1 Új ismeretek és cselekvési módszerek asszimilációja

2.2 A megértés kezdeti ellenőrzése

2.3 Az ismeretek és a cselekvési módszerek megszilárdítása

2.4 Az ismeretek általánosítása, rendszerezése

2.5 A tudás ellenőrzése és önellenőrzése

    Fényvisszaverő-értékelő rész (5-10 perc)

3.1 A lecke összegzése

3.2 Reflexió

3.3 Tájékoztatás a házi feladatról

Ügyeljen arra, hogy legyen benne egy fizikai perc (20-25 percnél), vagy még jobb kettő (12 és 22 percnél).

4. lépés: Leírjuk az egyes szakaszok céljait, például: tanulni, megszilárdítani, általánosítani stb.

5. lépés: Az óra tartalma a tanár és a tanulók cselekedete.

6. lépés: Az alkalmazott módszerek (reprodukciós, részben kereső, magyarázó és szemléltető), valamint technikák, tanulói munkaformák (egyéni , kollektív, párban).

7. lépés: Megalakult UUD.

    Személyes UUD:

    megfelelő, pozitív, tudatos önértékelés kialakítása;

    olyan motívum kialakítása, amely kielégíti a társadalmilag jelentős tevékenységek iránti igényt;

    kognitív érdeklődések, nevelési motívumok fejlesztése;

    mások iránti jóindulat, bizalom és figyelmesség fejlesztése;

    az együttműködési és segítségnyújtási készség kialakítása.

    Szabályozó UUD és tevékenységtípusok:

    a tevékenység megszervezésének képessége (önállóan készítsen tervet a feladatok elvégzésére);

    képesség a tanulási célok elfogadására, megtartására és követésére;

    a tervszerű cselekvés képessége (probléma megoldása, kifejezések kiszámítása két vagy több lépésben);

    a tevékenység folyamatának és eredményeinek ellenőrzésének képessége (számítások ellenőrzése);

    az érdemjegyek és osztályzatok megfelelő észlelésének képessége (önértékelés és az önértékelés eredményeinek összehasonlítása a tanári jegyekkel);

    a feladat szubjektív összetettsége és az objektív nehézség megkülönböztetésének képessége (a feladat elemzése, a feladat típusának meghatározása);

    készenlét a nehézségek leküzdésére (nem szabványos problémák megoldása, új megoldások keresése).

    Kognitív (általános oktatási) UUD:

    keresés és kiválasztás szükséges információ(probléma elemzése, a megadott információk megtalálása, projekt tevékenységek)

    jel-szimbolikus modellezés (rajzok, diagramok készítése, alkotás rövid megjegyzés a problémára, képletek levezetésére és írására)

    tudás strukturálásának képessége;

    szóbeli és írásbeli szóbeli nyilatkozatok tudatos felépítésének képessége (magyarázza a számítási algoritmust, a probléma megoldásának folyamatát, írja le a cselekvésekre vonatkozó magyarázatokat);

    a legtöbb választás hatékony módszerek problémák megoldása az adott feltételektől függően (számítás a legkényelmesebb módon, probléma megoldása többféle lehetőség használatával);

Kognitív (logikai) UUD:

    elemzés, szintézis, osztályozás, fogalom összegzése, ok-okozati összefüggések megállapítása, logikai érvelési lánc felépítése, bizonyítás.

    Kommunikatív UUD:

    gondolatainak szóbeli és írásbeli kifejezésének képessége (szempontjának bizonyítására)

    a párbeszéd képessége (kérdés a tanárnak, osztálytársaknak, kérdések megválaszolása);

    tárgyalási, megtalálási képesség közös döntés(párban, csoportban dolgozni);

    különböző pozíciók lehetőségének megértése (feladat végrehajtása különböző utak, találgató válaszok),

    egy másik nézőpont tisztelete,

    az álláspontja bizonyításának képessége,

    a közös célok elérése érdekében tett erőfeszítések összehangolása (csoportos, csoportos munka, projekttevékenység).

8. lépés: Az együttműködés eredményének összhangban kell lennie az óra minden szakaszának céljaival.

9. lépés:Írjon fel képzési eszközöket, hogy azonnal láthasson mindent, amire ebben a szakaszban szüksége van.

Most elmentjük a térkép elrendezését üres oszlopokkal és sorokkal a számítógépre, és kitöltjük a már elkészített információkkal. Remélem, az új követelmények segítségével jelentősen csökkentheti a leckére való felkészüléshez szükséges időt.

A prezentáció leírása külön diánként:

1 csúszda

2 csúszda

Dia leírása:

3 csúszda

Dia leírása:

Ahelyett, hogy szakmai tudásukat fejlesztenék vagy szeretteikkel töltenék az idejüket, a tanárok időnként oktatástechnológiai térképeket kénytelenek készíteni. Olajt önt a tűzre az a tény, hogy nem mindenki tud megfelelően, hozzáértően és gyorsan dolgozni az új szövetségi állami oktatási szabványok értelmében. Technológiai óratérkép készítése tanárok számára Orosz Föderáció már régóta, ha nem is kemény munkává, de meglehetősen komoly teherré változott.

4 csúszda

Dia leírása:

Általános: a tananyag összes összetevőjének felhasználása a tantárgy elérése, a meta-tantárgy és a személyes eredmények a tanuló tevékenységére összpontosítanak Különleges: az anyag bemutatásának típusa (táblázat vagy absztraktok) időbeosztás (óra, téma) Az óra technológiai térképe - a az órai forgatókönyv általánosított grafikai kifejezése, tervezésének alapja, az egyéni munkamódszerek bemutatását jelenti. *innovatív eszköz a szövetségi állami oktatási szabvány végrehajtásához; * az újfajta módszertani termékek.

5 csúszda

Dia leírása:

Az óra technológiai térképét a tanár állítja össze a munkaprogram oktatási tanfolyam, tantárgy, tudományág (modul). A technológiai óratérkép megléte az általános nevelési intézményben a pedagógus munkájához kötelező. Az óra technológiai térképe összefoglaló vagy táblázat formájában elkészíthető, amelyben a kulcsblokkokat rögzítik. Az óra technológiai térképe utal helyi aktusok oktatási intézmény.

6 csúszda

Dia leírása:

Célkitűzés (mit kell tenni, megvalósítani); Instrumentális (milyen eszközökkel kell megcsinálni, megvalósítani); Szervezeti-tevékenység (milyen akciókkal, műveletekkel kell ezt megvalósítani, megvalósítani). Óra témája Az óra célja Tervezett eredmények Óra céljai Óra típusa Óra tananyagai A tanulás tanításának alapfogalmai Tanulók cselekedetei Tanári akciók Eredmények diagnosztikája D/z

7 csúszda

Dia leírása:

A rendszer-tevékenység megközelítés sajátosságai alapján került meghatározásra a térkép fő függőleges oszlopainak listája: A táblázat vízszintes oszlopainak száma természetesen attól függ, hogy a tanár milyen óratípust tervez. Az óra típusa határozza meg a végrehajtásához szükséges szakaszok számát. Az óra előrehaladása (az óra szakaszának rögzítésével) A tanár tevékenységei A tanuló tevékenységei

8 csúszda

Dia leírása:

Szervezési momentum, célkitőzés és motiváció az oktatási tevékenységekhez; Tudásfrissítés, UUD az óra elején vagy szükség szerint közben; Új elméleti oktatási anyagok (szabályok, fogalmak, algoritmusok...) elsődleges észlelése és asszimilációja. Új ismeretek és cselekvési módok felfedezése; Elméleti alapelvek alkalmazása a gyakorlatok végzése és a feladatmegoldás körülményei között (Elsődleges konszolidáció külső beszédben történő kommentálással); A kialakult készségek és képességek önálló kreatív felhasználása (Önmunka önellenőrzéssel (belső beszéd); Dinamikus szünet; A tanultak általánosítása és beillesztése a korábban megszerzett ismeretek, tanulási készségek rendszerébe. Új ismeretek beépítése a tudásrendszer és ismétlés: A tevékenység tükrözése Az iskolások oktatási tevékenységének folyamatának és eredményének nyomon követése

9. dia

Dia leírása:

A téma megnevezése a tanulmányozására szánt órák megjelölésével Az oktatási tartalom elsajátításának célja Tervezett eredmények (személyes, tantárgyi, meta-tantárgyi, információs-értelmi kompetencia és tanulási teljesítmény) Meta-tantárgyi kapcsolatok és térszervezés (munkaformák és erőforrások) ) A képzési technológia szervezési formái a megadott témakör tanulmányozására

10 csúszda

Dia leírása:

A technológiai térképek elkészítésére nincsenek egységes követelmények; a tanár a számára legelfogadhatóbb formát választja.

11 csúszda

Dia leírása:

12 csúszda

Dia leírása:

AZ ÓRA TECHNOLÓGIAI TÉRKÉPE Tantárgy Osztály Óratípus Témakör Célok Célok Oktatási: Fejlesztési: Oktatási: UUD Személyes UUD: Szabályozási UUD: Kommunikatív UUD: Kognitív UUD: Tervezett eredmények Tárgy: ismerje... tudjon... Személyes: Meta-tantárgy : Alapfogalmak Interdiszciplináris kapcsolatok Források: alap és kiegészítő Forms óra Technológia

13. dia

Dia leírása:

Technológiai térkép az óra módszertani felépítésével Az óra didaktikai felépítése Az óra módszertani felépítése A didaktikai problémák megoldásának jelei Oktatási módszerek Tevékenységi forma Módszertani technikák és tartalmuk Taneszközök Tevékenységek szervezési módszerei Szervezési mozzanat Ismeretek frissítése Új anyag közlése Megerősítés tanult anyag Összegzés Házi feladat

14. dia

Dia leírása:

Az óra technológiai térképe Téma: Célok a tanuló számára 1. 2. 3. Célok a tanár számára Nevelési Fejlesztési Oktatási Óratípus Óraforma Alapfogalmak, kifejezések Új fogalmak Ellenőrzési formák Házi feladat Óraszakasz Tanári tevékenység Tanulói tevékenység Módszerek, technikák, formák használt Kialakult UUD Interakció eredménye (együttműködés)

15 csúszda

Dia leírása:

Az oktatási tevékenység szervezésének főbb szakaszai A szakasz célja A pedagógiai interakció tartalma Tanári tevékenység A tanulók tevékenysége kognitív, kommunikatív, szabályozó 1. Nevelési tevékenység motiválása 2. Tudásfrissítés. Az óra céljának kitűzése 3. Az új anyag problémás magyarázata 4. Konszolidáció 5. Az óra összefoglalása. Visszaverődés

16 csúszda

Dia leírása:

Az oktatási tevékenységek megszervezésének főbb állomásai A szakasz célja Pedagógiai interakció tartalma Tanári tevékenység Tanulói tevékenység kognitív kommunikatív szabályozás 1. Nevelési feladatok meghatározása 2. Probléma közös kutatása 3. Modellezés 4. Új cselekvési módszer tervezése 5. Átmenet konkrét problémák megoldásának szakaszáig 6. Általános cselekvési módszer alkalmazása konkrét problémák megoldására 7. Ellenőrzés a téma befejezésének szakaszában

17. dia

Dia leírása:

Technológiai óratérkép Rövid leírás tanóra szakaszai a TDM-ben új ismeretek felfedezésében Óraösszefoglaló Tanári tevékenység Tanulói tevékenység Kialakult UUD 1. Motiváció (önmeghatározás) a tanulási tevékenységekhez. 2. Egyéni nehézségek frissítése és rögzítése próbaakció során. 3. A nehézség helyének és okának azonosítása. 4. Projekt felépítése a nehézségből való kilábalás érdekében. 5. A megépített projekt megvalósítása. 6. Elsődleges konszolidáció kiejtéssel a külső beszédben. 7. Önálló munkavégzés szabvány szerinti önteszttel. 8. Beillesztés a tudásrendszerbe és ismétlés. 9. Reflexió a tanulási tevékenységekről az órán.

18 csúszda

Dia leírása:

1. lehetőség (három modulos technológiai térkép) 2. lehetőség (négy modulos technológiai térkép) Óraszakasz Tanári tevékenységek Tanulói tevékenységek Végrehajtandó tevékenységek 1. modul Kognitív modul 2. Kommunikációs Modul 3. modul Végrehajtandó szabályozási tevékenységek Elvégzendő tevékenységek Elvégzendő tevékenységek Óra szakasz Tanári tevékenység Tanulói tevékenység Kialakult UUD Végrehajtandó tevékenységek 1. modul Személyes 2. modul Szabályozás 3. Kognitív 4. modul Kommunikáció

19. dia

Dia leírása:

3. lehetőség (öt modulos technológiai térkép) kétszintű struktúra oktatási anyagok elsajátításához (alap és haladó) 4. lehetőség 4 modulos térkép bővített kommunikációs modullal

20 csúszda

Dia leírása:

21 dia

Dia leírása:

22. dia

Dia leírása:

23. dia

Dia leírása:

Hagyományos absztrakt Technológiai térkép Célkitűzés a tudásparadigmának megfelelően a Szövetségi Állami Oktatási Standard tervezett eredményeinek megfelelően (három csoport) A leírás fő módja magyarázó és szemléltető szerkezeti és logikai; tervezés A tervezés jellemzői a tanár tevékenységének típusa szerint a tanár és a diákok tevékenységének típusa szerint Használt oktatási segédanyagok a tanár és a tankönyv, mint a tudás fő hordozója a tananyagok összes összetevőjének felhasználása és modern erőforrások Didaktikai megközelítésű interdiszciplináris összefüggések a tudás egyes elemeire épülő holisztikus világkép kialakítása a gyermekek élettapasztalatának, más tantárgyi területek tudásának, meta-tantárgyi tudásának valós felhasználásán alapuló holisztikus világkép Óraleírás formája közvetlen (beszélgetés) ill. közvetett beszéd a tanárok megfogalmazások használata, a tevékenység világos és tömör leírása A tanár értékelése a tanulás egészének eredményeiről az összes résztvevő részéről - folyamat, eredmény, egyéni teljesítmény

Az anyag 2 matematika óra vázlatát mutatja be az 5. osztály számára az „Egyenletek megoldása” témában, valamint egy technológiai óratérképet, amely megvalósítja az egyetemes oktatási cselekvések fejlesztésének céljait a tanulókban. Ez a munka segít a matematikatanároknak az órai tevékenységek megtervezésében a szövetségi állam oktatási szabványának követelményeivel összhangban.

2011. szeptember 1-től az oroszországi oktatás a Szövetségi Államra vált oktatási színvonal második generáció. Az új oktatási rendszer felhagy a tanulási eredmények tudás, képességek és készségek (KAS) formájában való hagyományos bemutatásával, és fő feladat a tanuló személyiségének fejlesztése. A Generation II Standard megfogalmazásai jelzik azokat a tényleges tevékenységeket, amelyeket a hallgatónak el kell sajátítania tanulmányai végére. Ezek a követelmények személyes, meta-tantárgyi és tantárgyi eredmények formájában fogalmazódnak meg. A Szövetségi Állami Oktatási Szabvány magjának fő részét az univerzális oktatási tevékenységek (UAL) alkotják, amelyek személyes, kognitív, szabályozási és kommunikációs tevékenységekre oszlanak. A tanulók tanulási képességeinek a tanulási folyamat során történő formálása alapvető változtatásokat igényel az új szabványt megvalósító pedagógus tevékenységében. BAN BEN modern oktatás A hangsúly a tanuló személyiségének kibontakoztatásán, egyéni képességeinek feltárásán, a tudásalkalmazási képességen, a tudáson, mint a személyes fejlődés eszközén van. Ezért a matematika órákon a feladatok megfogalmazása most némileg másképp fog kinézni. A matematika órákon a specifikus ismeretek asszimilációjával együtt azt javasolják, hogy tanítsák meg a tanulók által elsajátított tapasztalatok átalakítását és alkalmazását az új ismeretek megszerzéséhez. Tanuljon meg dolgozni szövegekkel, képekkel, grafikonokkal, táblázatokkal és diagramokkal, hogy kiválassza a forrásokat, keressen és nyerjen ki információkat a kérdések megválaszolásához, álláspontja érveléséhez.

Matematikai képzettség nélkül lehetetlen tanulni modern ember mert:

Az iskolában a matematika segédtárgyként szolgál a kapcsolódó tudományágakhoz: fizika, kémia, biológia, számítástechnika stb.;

Az iskola utáni életben - szakterület megszerzése, amelyek közül néhány megköveteli magas szint oktatással kapcsolatos közvetlen alkalmazás matematika: közgazdaságtan, pénzügy, pszichológia stb.;

A matematika tanulmányozása hozzájárul az ember esztétikai neveléséhez, a matematikai érvelés szépségének és kegyelmének megértéséhez, a geometriai formák észleléséhez és a szimmetria gondolatának asszimilációjához.

Ettől a pillanattól kezdve a feladatsor teljesen megváltoztatja a modern óra felépítését. Tehát hogyan kell felépíteni egy leckét? Milyen főbb szempontokat kell figyelembe vennie a tanárnak egy modern leckére való felkészülés során a Szövetségi Állami Oktatási Szabvány követelményeinek megvalósítása érdekében?

Véleményem szerint egy modern óra „legsikeresebb” forgatókönyve az általánosított grafikai kifejezése, nevezetesen az óra Technológiai térképe, mint pl. modern forma a tanár és a diák közötti pedagógiai interakció tervezése, amely lehetővé teszi az oktatási folyamat összes résztvevőjének interakciójának tevékenységi összetevőjének tükrözését.

A technológiai óratérkép lehetővé teszi a tanár számára:

Lát oktatási anyag holisztikusan és szisztematikusan megtervezi a téma elsajátítására szolgáló oktatási folyamatot, figyelembe véve a matematika tanfolyam céljait;

Teljes mértékben tükrözze az elvégzett műveletek és műveletek sorrendjét, gondosabban megtervezve a lecke minden szakaszát, ami a kívánt eredményhez vezet;

Állítsa be, változtassa és szinkronizálja a pedagógiai tevékenység összes tárgyának cselekvéseit;

Koordinálja a tanár és a diák tevékenységét;

Az iskolások önálló tevékenységeinek megszervezése a tanulási folyamatban.

A technológiai óratérkép lehetővé teszi a tanár számára:

Végre kell hajtani a szövetségi állami oktatási szabvány tervezett eredményeit;

A hallgatók UUD-jának kialakítása egy téma, szakasz vagy teljes oktatási kurzus tanulmányozása során;

Tervezze meg tevékenységeit negyedévre (trimeszterre), fél évre, évre;

Tervezze meg a munka sorrendjét, hogy elsajátítsa a témát a céltól a végeredményig;

A téma elsajátításának minden szakaszában diagnosztizálja a hallgatók tervezett eredményeit;

Korrelálja az eredményt a tanulási céllal;

Az oktatás minőségének javítása.

Véleményem szerint az oktatás minőségének javítása annak köszönhető, hogy:

· egy téma, szakasz, kurzus elsajátításának oktatási folyamata a céltól az eredményig kerül kialakításra;

· a tanulók önálló oktatási, értelmi, kognitív és reflektív tevékenységének megszervezése szakaszonként;

· az ismeretek gyakorlati felhasználásának feltételei biztosítottak.

A II. generációs szabvány megfogalmazásait tanulmányozva felismertem az óra tervezési és felépítési képességének fontosságát és szükségességét, a tanulási eredmények kialakításának tudatos végrehajtása, a tervezett oktatási eredmények három csoportjának elérése: személyes, meta. -tantárgy és tárgy, nem tudás formájában, hanem formált módszerek tevékenység formájában megfogalmazva. És elemzés után (nyílt források az interneten) elég nagyszámú a tantárgytanárok által kidolgozott technológiai órakártyák (E.V. Yakushina „Felkészülés egy órára az új szövetségi állami oktatási szabványok körülményei között”; E. V. Yakushina „Felkészülés egy tanórára a szövetségi állami oktatási szabvány követelményeinek megfelelően”; I. M. Logvinova, G.L. Kopoteva „Egy óra technológiai térképének készítése a Szövetségi Állami Oktatási Szabvány követelményeinek megfelelően” A.P. Eroslavtseva, E.A. Bayarinova „Matemalecke technológiai térképe 5. osztályban a „Téglalap területe” témában. „Egy matematika óra technológiai térképe, 5. osztály” , T. I. Kozak, „Technológiai óra térképe”; Számos technológiai órakártya alapján tudtam választani a munkámhoz ezt a szerkezetet, véleményem szerint sikeresen valósítja meg a diákok körében egyetemes oktatási cselekvések kialakításának céljait. A szövetségi állami oktatási szabvány szerinti óra típusától függően az óra felépítésének szakaszainak száma módosítható.

Remélem, hogy az egyik bemutatott technológiai órakártya (melyet Tatyana Sergeevna Kislitsyna matematikatanárral együttműködésben fejlesztettek ki) segíteni fog a matematikatanároknak az órai tevékenységek tervezésében.

A szövetségi állami oktatási szabvány szerinti technológiai óratérkép a diák és a tanár közötti pedagógiai kapcsolat tervezésének egyik formája, amely számos intézkedést tartalmaz a magasan képzett tanítás céljainak elérése érdekében az órák szakaszaiban megjelenített sorrendben. . Egy ilyen sorrend használata segít optimalizálni az iskolások személyiségformálódását és fejlődését.

Ez a fogalom az iparban használt fogalmakból jött létre, ahol technológiai dokumentációként használták egy lapon elhelyezett térkép (táblázat) formájában, amely tartalmazza az elvégzendő folyamat leírását, amely tartalmazta bizonyos típus tárgy, ezzel kapcsolatos cselekvések, időmód és előrejelzés.

A mai óra technológiai térképe egy olyan innováció, amelyben észrevehetően feltárulnak olyan sajátosságok, mint a technológiai hatékonyság, általánosság, ideológia, interaktivitás és az információs anyagokkal való munka következetessége. Ezek a jellegzetes jelenségek arra irányulnak módszerek fejlesztése tanulók tanítása iskolákban és egyéb oktatási intézmények.

Az óra technológiai térképe a szövetségi állami oktatási szabvány szerint. Tanári feladatok

Az óra „holisztikus képének” kialakítása érdekében a tanár felkérést kap arra, hogy a módszertani produkció e formáját használja fel az óra felépítésére és korszerű lebonyolítására, azaz megvalósítsa elképzeléseit az óratervezés során az anyag feltárásával összefüggésben. .

Az óra legyen fejlesztő és egyben problematikus jellegű, keltse fel a tanulók érdeklődését ill elősegíti a tanulói tevékenységet.

Ha ezt az óravezetési módszert használja, a tantárgytól (matematika, angolul, munka, testnevelés stb.), a tanárnak azokra a motívumokra és célokra kell összpontosítania, amelyek alapján a tanulók oktatási eredményeket érnek el, és ezeket nem az ismert megfogalmazások (készségek, képességek) felsorolásaként kell megfogalmazni. és tudás), hanem módszerek formájában tevékenységeiket (például a leckében végzett tevékenységeket).

A tanárnak konstruktívan kell elsajátítania tervezési képességek; ismeri a célokat és a célkitűzéseket akadémiai tantárgy; tudjon a leghatékonyabban eligazodni oktatási anyagok tárgyában; vegye figyelembe a tanulási feltételeket és életkori jellemzők diákok; figyelje a szintet általános fejlődés osztály.

A Szövetségi Állami Oktatási Szabvány szerinti technológiai térkép egy grafikus táblázat, amely az óra alatti jegyzetek készítésére szolgál (matematika, angol, fizika vagy bármely más tantárgy; beleértve a általános osztályok).

A tanár feladata egy táblázat elkészítése és az elmélkedés a következő pontokat tartalmazza:

Ez a térkép fontos szempont a tanár számára, mivel többben is segít fejlett formációórán és a tanárképzésben (státuszban) a tanulók szemében, az innovációk figyelembevételével modern élet. A benne található bejegyzések lehetővé teszik a tanár számára, hogy a felkészülés során is minél több részlettel szolgáljon. lecke tartalmaés hatékonyan tükrözi a tervezett program főbb pontjait az óra témájának megfelelően; és minden szakaszban lehetővé teszi a választott munkamódszer, a tanítási tevékenység formája, módszere, eszközei és típusa potenciális hatékonyságának és ésszerűségének felmérését.

Hogyan készítsünk technológiai óratérképet a Szövetségi Állami Oktatási Szabványhoz?

Ez a kérdés sok tanárt érint, és ma különösen nehéz a kerületi középiskolák dolgozói számára. oktatási intézmények. Nem szabad azonban negatívan viszonyulni egy ilyen innovációhoz, mivel a világon minden idővel javul, beleértve az oktatás sajátosságait is. A tudósok úgy vélik, hogy a vidéki iskolák diákjai számára ez az oktatási osztályok lebonyolítási rendszere a legszükségesebb, mert célja az iskolások és a gyerekek mélyreható ismerete. a modern életmódnak való megfelelés.

A szövetségi állami oktatási szabvány követelményeinek megfelelő technológiai óratérkép összeállítása során négy fő irányvonal tűnik ki:

Szerkezet, forma és tartalom

Az óravezetés új módja lehetővé teszi az oktatási anyagok szisztematikus és holisztikus megtekintését, valamint az iskolai tanulási folyamat megtervezését a tanult téma elsajátítása érdekében. Ezért egy megfelelően kidolgozott technológiai térkép hozzájárul a tanulók hatékony észleléséhez, valamint a tanár és a tanulók cselekvéseinek összehangolásához, ami végső soron Nak nek pozitív eredmény mind a tanár munkáját, mind a tanulók sikerét.

A jelen dokumentum kidolgozásának követelményeit jogszabályi szinten nem szabályozzák, azaz a formát és a szerkezetet a tanár saját belátása szerint alakíthatja ki, figyelembe véve a célokat és az eredményért végzett munkát; Vannak azonban olyan ajánlások, amelyeket érdemes meghallgatni.

A technológiai térkép az óra lényegét tükrözi, ezért között kötelező elemeknek kell lenniük:

Az óra célja egy adott témával kapcsolatos információk olyan módon történő bemutatása, amely a nevelési-oktatási feladatok ellátását, valamint a tantárgy teljes körű feltárását célozza. Olyan tényezők határozzák meg, mint a tervezett óra megvalósításának módjai és a tervezett eredmények.

Az óra céljai - ez a tevékenység célja bizonyos körülmények között, melynek alapja e feltételek átalakításával, bizonyos cselekvések szerint való elérése. A produktív gondolkodás szükséges ciklusa szorosan összefügg azzal, hogy a téma maga állítja fel és fogalmazza meg a feladatokat problematikus jellegű feladatok elvégzése során (különösen az olyan összetett tantárgyak esetében, mint a matematika, a fizika és a kémia). A kihívások szándékosak vagy gyakorlati feladatokból fakadhatnak; a feladatok hierarchikus sorrendje segíti a tevékenységi program megfogalmazását.

A tervezett eredmények szükségesek előre biztosítsa. Megfogalmazásuknak tükröznie kell a céloknak való megfelelést (azaz a célok száma megfelel az eredmények számának); Az egységesség javasolt.

Adjunk példát az orosz nyelv leckéhez szükséges technológiai térkép kidolgozására.

Az orosz nyelvlecke technológiai térképe a szövetségi állami oktatási szabvány szerint

A táblázat „fejlécének” megtervezéséhez elegendő az elem nevét feltüntetni (pl. "Orosz nyelv"; az óra témája (példa: " Szinonimák. Jelentése oroszul.„); lecke típusa (ez lehet " új ismeretek nyílt órája"vagy" bemutatás"); előrejelzett eredmények (a tanulás céljainak és módszereinek tükrözése a feladatokban (tudást igénylő tanulóktól)); didaktikai eszközök (értsd: tankönyvek, kártyákon lévő feladatok stb.); berendezések (különféle elrendezések, matricák stb.).

A táblázatnak és a benne lévő bejegyzéseknek tömörnek és érthetőnek kell lenniük, mert a felesleges információk megnehezítik a használatot. kidolgozott óravázlat. Elég néhány fő rész, amelyekben a jegyzetek rávilágítanak a lecke lényegére, céljára és eredményére.

Javasolt szakaszok:

  • lecke szakaszai;
  • forma, módszerek, munkarendszer;
  • a tanár és a tanulók közötti interakció tartalma;
  • a tanár tevékenysége;
  • diákok tevékenységei;
  • eredmények UUD-ban;
  • óra eredményei.

Töltési jellemzők

Az óraszervezés formái: egyéni, frontális, páros munka, csoportos munka. A táblázat kitöltésekor figyelembe kell venni az ilyen típusú edzéseket.

Az óra hagyományos szakaszait illetően a tanári cselekvések elrendezése a következő: a szakaszok közvetlenül függnek az óra típusától; Az osztályok szakaszainak kizárása vagy kombinálása megengedett. Ez a rész lehetővé teszi a kiválasztott technikák és megközelítések hatékonyságának és ésszerűségének értékelését az óra ideiglenes megszervezésében és elemzi az anyag tartalmát, az alkalmazott munkaformák és munkamódszerek helyessége. Kezdetben köszönés, majd a tanulók felkészítése az aktív cselekvésekre és a feladattal kapcsolatos cselekvéseikre. A szakaszok összetevői: szervezési mozzanat, tanulók motivációja és orientációja, eredmények és reflexió (iskolások állapota).

Az UUD eredményeinek feltüntetésekor és az eredmények összegzésekor munkaanyag használata megengedett oktatási program.

Ami a tanár tevékenységét illeti, előre ki kell számítani az összes tevékenységet, amely tőle származik. A cselekedeteit kifejezésekkel jelezheti: „tanulók fogadása”, „tanulók felkészültségének ellenőrzése”, „az óra témájának megszólaltatása”, „megfelelő környezet kialakítása”, „probléma felvetése”, „feladat megfogalmazása”, „a munka előrehaladásának nyomon követése”, „ öntesztek szervezése, „értékelés”.

A tanulók tevékenységének tervezése a következő kifejezésekben tükröződhet: „füzettel dolgozni”, „kommentelni”, „olvasni”, „diktátumot írni”, „példákat hozni”, „a lényegi pontokat kiemelni”, „elemzést végezni”, „öntesztet”, „kifejezést” végezni saját vélemény" "bemutatás" stb. Általános osztályokhoz: „kérdések megválaszolása”, „kártyákkal való munka” stb.

A várható eredményeket személyes, meta-tárgyra és tárgyra osztják.

A személyes előrejelzett eredmények magukban foglalják a tanulási módszereket, amelyek a következő állítások formájában kerülnek be a táblázatba: „tanítsd meg ellenőrizni önmagad”, tanítsd meg cselekedeteid értékelését”, „Taníts meg csapatban dolgozni és értékelni a közös eseményekhez való hozzájárulásodat” stb.

A meta-tárgy előrejelzett eredményei olyan célokat tükröznek, mint például: „tanítsd meg kiemelni a főbb pontokat és elemezni” vagy „taníts meg egy cselekvési algoritmust” stb.; a tantárgy pedig tükrözi a tanár követelményeit, és meghatározza az óra témáját: „definiálja a szinonim szavakat”, „adjon példákat szinonim szavakra” satöbbi.

Fontos mutasd be így a leckét, hogy az iskolásokat fejlődésre ösztönözze és egyben nevelje is. Olyan nyelvet kell használni, mint pl „az oktatás (fejlődés vagy formáció) elősegítése…”, „az oktatás (fejlődés vagy formáció) feltételeinek megteremtése…”. A technológiai térkép tartalmához különféle rajzokat és megoldásokat (matematika, fizika és egyéb számítástechnikai órákhoz), szövegeket (angol vagy orosz és más humanitárius tantárgyak óráihoz), célokat és szóbeli feladatokat adhatunk hozzá általános iskolásoknak. és egyéb kiegészítések.

A folyamat javítása és felgyorsítása érdekében számítógépes programok használata javasolt a táblázat és annak tartalmának fejlesztéséhez. Vannak programok is egy adott témára vonatkozóan az összes UUD leírásával és a várható eredmények hatékonyságával. Az „elektronikus tervező” használatával a tanár fejlesztési munkája jelentősen leegyszerűsödik; a program szinte teljesen automatizált (az óra téma nevének és óraszámának begépelésekor a táblázatsablonban lévő többi paraméter automatikusan beírásra kerül; manuálisan csak a tartalom rovatba írjuk be a szöveget és végezzük el a szükséges javítást).

Minta egy óra technológiai térképe a Szövetségi Állami Oktatási Szabvány szerint

Nem olyan nehéz elkészíteni egy technológiai óratérképet. Elég az elvekre hagyatkozni módszeres megközelítés. A függőleges oszlopok tartalma és száma az óra menetétől és a résztvevők szerepétől, valamint a sorok számától függ. óra típusa határozza meg, ami a technológiai térkép dinamizmusát jelzi.